Silikony to syntetyczne polimery krzemoorganiczne o strukturze siloksantów w których wszystkie grupy krzemu zastąpione są grupami alkilowymi. Mają stałe właściwości fizyczne i chemiczne, są niepalne i hydrofobowe. Stosowane we fryzjerstwie slikony przyłączają się do łuski włosa i dzięki kompatybilności z nią pozostają na jej powierzchni tworząc cienką warstwę ochronno - pielęgnacyjną. Nadaje ona włosom elastyczność, miękkość i połysk. Dzięki preparatom zawierającym silkony uzyskujemy efekt zdrowszych włosów. Jednak jest to wyłącznie efekt optyczny nie mający nic wspólnego z nawilżaniem i regeneracją włosów.
Jak już wspomniałam silikony tworzą cienką warstwę na powierzchni włosów. Oblepia ona łuskę włosa co powoduje odbicie światła ( nadaje połysk ) i wygładzenie włosów. Warstwa ta nie pozwala na przedostawanie się do wnętrza włosów żadnych składników aktywnych i tym samym uniemożliwia ich regenerację. Włos jest po prostu "oblany" warstwą silikonu. Przez właściwości hydrofobowe silikonów ( odpychanie cząsteczki wody ) następuje przesuszenie włosów, ponieważ nie absorbują potrzebnej dla struktury włosa ilości wody. W efekcie, gdy wydaje nam się że nasze włosy są zdrowe, coraz bardziej się wysuszają.
Rodzaje silikonów i ich działanie na włosy:
oleje silikonowe PDMSsilikony z aminową grupą fukncyjną
glikole silikonowe
Przeźroczyste ciecze, odporne na działanie podwyższonej temperatury, tlenu, bakteri i grzybów
( umożliwia to wydłużenie terminu przydatności ). Nierozpuszczalne w wodzie, ale łatwo je usunąć z powierzchni włosa podczas mycia. Na opakowaniu opisane są jako amodimethicone, dimethicone, dimethiconol, beheonoxy dimethicone, phenyl trimethicone.
Tworzą ochronny wodoodporny film który nadaje miękkość i gładkość. Nie obciążają włosów, ale polecam nie stosować ich na skórę głowy by nie zapychały ujść gruczołów łojowych i potowych.
silikony lotne PDMCS
Przeżroczyste ciecze, nierozpuszczalne w wodzie. Łączą się z etanolem i izopropanolem ( więc zawsze będą z nimi występowały ). Są nośnikami lub kondycjonerami, które po spełnieniu swojej roli odparowywują z włosów. Tworzą elastyczną powłokę, ułatwiają czesanie i wysychanie włosów, nadają połysk - cyclopentasiloxane cyclomethicone.
Nie polecam preparatów z tymi substancjami, ponieważ będą wysuszały włosy szczególnie w połączeniu z etanolem i izopropanolem ( post "alkohole w preparatach fryzjerskich" ). Zwracajcie na nie uwagę i nie kupujcie produktów z tymi składnikami.
Osadzają się na powierzchni włosa i tworzą trwały, cienki, ochronny film, który ułatwia rozczesywanie włosów i nadaje im połysk. Są nierozpuszczalne w wodzie i mycie delikatnym szamponem nie usunie ich z powierzchni włosa - cyclomethicone, cyclopentasiloxane, trimethylsilylamodimethicone, trimethylsiloxysilicates, simethicone, trimethicone.
Zalecam unikanie praparatów zawierających te właśnie silikony, ponieważ tworzą depozyty na włosie. Obciążają włosy i skórę głowy, przesuszają włosy i blokują dostęp jakichkolwiek składników odżywczych.
Rozpuszczalne w wodzie i alkoholach, są pianotwórcze i łągodzą podrażnienia spowodowane SPC. Nawilżają, kondycjonują, uelastyczniają włosy i nie drażnią śluzówek oczu i nosa - dimethicone copolyol, lauryl methicone copolyol, hydrolyzed wheat protein, hydroxypropyl polysiloxane.
Są najlżejsze dla włosów i najłagodniejsze.
Zdania ekspertów są podzielone na temat silikonów. Nie są one bardzo szkodliwe, pamiętajmy jednak, że większość tworzy depozyty na włosie i go wysusza. Najłagodniejszą grupą są glikole silikonowe. Starajmy się jednak wybierać produkty z naturalnymi wyciągami, które w związku ze zwiększającym się zapotrzebowaniem wytwarza coraz więcej producentów i są łatwo dostępne.
Ciekawy artykuł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWarto także wiedzieć, gdzie można znaleźć akcesoria fryzjerskie i barberskie. Myślę, że może Was zainteresować ten Sklep barberski. Wybór jest bardzo duży i można je wygodnie zamówić online.
OdpowiedzUsuń