poniedziałek, 27 października 2014

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów w większości przypadków mają swoje źródło we wnętrzu organizmu. Jakiekolwiek odchylenia, zaburzenia, niedobory czy choroby można rozpoznać gołym okiem poprzez zaobserwowanie nadmiernego wypadania włosów. Innymi przyczynami tego zjawiska mogą być choroby skóry głowy, których nieleczenie powoduje wzrost wypadania włosów i w efekcie łysienie.
Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym. Po okresie życia włosów od 4 – 6 lat włos wypada by na jego miejscu wyrósł nowy. Jest to naturalna wymiana spowodowana funkcjami ochronnymi włosów. Jeśli włosów wypada więcej niż 150 dziennie mówimy o nadmiernym wypadaniu włosów.

1.       Zaburzenia hormonalne

Poziom hormonów wpływa bezpośrednio na rozwój włosów. Jeśli tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo będzie się to objawiało m.in. nadmiernym wypadaniem lub znacznym osłabieniem włosów. Inne zmiany hormonalne to ciąża a następnie karmienie piersią. W tym okresie większość kobiet zauważa pogorszenie stanu włosów i skóry głowy. Jest to normalne ponieważ zmiany w organizmie są ogromne i poziom hormonów zmienia się. Może to doprowadzić do całkowitej zmiany struktury włosów np. z kręconych na proste, z grubych na cienkie. Kolejnym etapem w życiu kobiety sprzyjającym wypadaniu włosów jest tzw. Klimakterium. Pamiętajmy iż podane przykłady nie są regułą i każdy organizm jest inny. Jeśli jednak zauważamy nadmierne wypadanie włosów a nie jesteśmy w ciąży i nie rodziłyśmy ostatnio warto w pierwszej kolejności wykonać badanie poziomu hormonów tarczycy. W powyżej opisanych okresach warto zgłosić się do lekarza dermatologa, który znajdzie odpowiednią metodę leczenia nadmiernego wypadania włosów.

2.       Braki witamin i mikroelementów.

Braki witamin z grupy B, witaminy A i H oraz F powodują wypadanie włosów ponieważ odpowiadają za ich prawidłowy rozwój i wzrost. Nadmierne wypadanie włosów wywołuje również niedobór cynku, chloru, miedzi i siarki. Jeśli zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów zastanówmy się jak wygląda nasza dieta. Jedzmy jak najwięcej warzyw i owoców. Możemy wspierać się suplementami diety by uzupełnić niedobory witamin jednak pamiętajmy iż są one tylko dodatkiem dla prawidłowej diety pokarmowej. Warto również wykonywać domowe wcierki w skórę głowy np. żółtko + olej rycynowy lub słonecznikowy + sok z cytryny. Wzmocnienie witaminowe i uzupełnienie niedoborów powinno zahamować nadmierne wypadanie włosów w przeciągu półtora miesiąca.

3.       Choroby organizmu i  leki


Jeśli chorujemy przewlekle na jakąś chorobę i przyjmujemy leki niestety konsekwencją ich przyjmowania może być nadmierne wypadanie włosów. Przyjmowanie antybiotyków, silnych leków hormonalnych lub leków steroidowych również może powodować osłabienie się włosów i mieszków włosowych. W takim przypadku powinniśmy zgłosić się do dermatologa, który przepisze nam odpowiednią kurację wzmacniającą mieszki włosowe.

4.       Choroby skóry głowy

Nieleczony łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry głowy czy grzybica doprowadza do nadmiernego wypadania włosów i w efekcie łysienia. Należy dbać o skórę głowy by cieszyć się pięknymi włosami w przypadku zauważania niepokojących objawów – nadmiernego łupieżu, świądu czy grudek na skórze głowy należy zgłosić się natychmiast do dermatologa w celu rozpoczęcia leczenia choroby.  

5. Okresowe wypadanie włosów

U wielu osób "wymiana" włosów nie następuje regularnie lecz cyklicznie 2-3 razy w roku. Oznacza to, że mniej włosów wypada codziennie natomiast co kilka miesięcy nastepuje wzmożone ich wypadanie przez miesiąc - półtora. Najczęściej to zjawisko występuje na przełomach pór roku ( wiosna - lato, jesień - zima ). W takich przypadkach nie należy się przerażać widząc dużą ilość włosów w odpływie wanny. Obserwujmy jednak przez jaki czas to następuje. Jeśli trwa dłużej niż 1,5 miesiąca należy zrobić badania tarczycy oraz udać się do lekarza dermatologa w celu ustalenia przyczyny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz