Puszenie włosów a struktura włosów
Włosy falowane i kręcone.
Puszenie się włosów najczęściej dotyczy włosów falowanych, kręconych, kędzierzawych. Po pierwsze struktura tych gatunków jest nieregularna - niejednolita na całej długości (cieńsza-grubsza-cieńsza). W miejscu przewężeń następuje skręt włosa. Nieregularny kształt powoduje pewne odchylenia zarówno w korze jak i osłonce włosów i woda szybciej odparowuje z tych właśnie gatunków - włos traci nawilżenie. Jednocześnie chłonność włosów zwiększa się co sprawia iż nieustannie starają się zwiększać nawilżenie. To dlatego włosy falowane lub kręcona z natury potrzebują więcej nawilżenie niż włosy proste. Ciągłe przesuszenie i brak wody w korze włosa sprawia iż włosy chłoną cząsteczki wody z powietrza, których ilość jest wchłaniana w niedostatecznej ilości ( to dlatego efekt puszenia się włosów wzmaga się przy wilgotnej pogodzie ). Powoduje to efekt puszenia się włosów. Łuski włosa są uchylone, ponieważ włos próbuje zaabsorbować wilgoć i włos staje się porowaty, unosi się, traci kształt. Jest to irytujące, ponieważ ułożona fryzura - gładka i elastyczna, po krótki czasie staje się niesforna i napuszona.
Co możemy z tym zrobić??
Jak wspomniałam takie rodzaje włosów potrzebują więcej nawilżenia i są bardzo chłonne. Podstawą jest więc stosowanie mocno nawilżających odżywek i masek. Polecam również stosowanie preparatów tłustych - oleistych, które zawierają NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Listę znajdziecie w poście "Domowe sposoby pielęgnacji włosów". Zapobiegają one utracie wody i zachowują odpowiedni poziom nawilżenia. Jednocześnie hamują absorbowanie wody z powietrza, dzięki tłustym cząsteczkom, które nie przepuszczają cząsteczek wody przez swoją strukturę. Polecam aplikowanie gęstej mieszanki olejów na skórę głowy na kilka godzin. Powszechnie zwany zabieg "olejowania włosów" dogłębnie nawilży włosy i wygładzi łuski włosów. Możemy kupić gotowe mieszanki lub sporządzić własne (trochę więcej na ten temat poniżej). Odpowiednia pielęgnacja powinna w dużej mierze zapobiec puszeniu się włosów jednak przy gatunkach porowatych lub włosach kędzierzawych nie będziemy w stanie całkowicie zniwelować puszenia się włosów.


Włosy porowate
Porowatość włosów występuje nie tylko w gatunkach kręconych i falowanych lecz również we włosach o prostej strukturze. Porowatość to nierównomierne rozłożenie warstw łusek włosowych oraz nie spójne domykanie się łusek. Prawidłowe ułożenie łusek jest dachówkowe. Pod wpływem wody i zasadowych preparatów łuska się otwiera. W środowisku o kwaśnym pH i podczas suszenia włosów łuska się domyka. Prawidłowe domknięcie łuski zapewnia optymalny poziom nawilżenia włosów (zapobiega utracie wilgoci) zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami i daje efekt lśniących włosów ( odbija światło ). We włosach porowatych łuska włosa łuska nie domyka się do końca co powoduje ciągły efekt przesuszenia i co za tym idzie puszenia się włosów.Posiadając włosy porowate musimy poświęcać im zdecydowanie więcej uwagi jeśli chcemy by wyglądały zdrowo. Polecam stosowanie szamponów o kwaśnym pH (znajdziemy takie wśród szamponów do włosów farbowanych i stosujmy je nawet jeśli nie farbujemy włosów). Stosujmy odżywki zakwaszające, ponieważ będą domykały łuski włosów. Naprzemiennie z odżywką używajmy masek o bogatej zawartości składników aktywnych ( nie każdy preparat, który nazywa się maską będzie zawierał składniki aktywne. Często zawierają tylko silikony, które choć nam nie zaszkodzą to nie regenerują lecz maskują problem. Czytajmy więc etykiety ). Po każdym umyciu stosujmy preparaty oleiste, które wcieramy we włosy. Zabezpieczą przed utratą wody i uzupełnią ubytki w osłonce włosa. Raz w tygodniu ( nie częściej ) wykonujmy olejowanie włosów. Mieszankę olejków nakładamy na włosy i skórę głowy na min. 4 godziny. Możemy robić takie kompresy na noc lub jeśli mamy czas to śmiało w ciągu dnia. Podgrzewanie będzie przyspieszało zabieg. Polecam zawinąć włosy uprzednio naolejowane w czepek foliowy ( jeśli nie posiadamy może być również reklamówka ) i zawińmy w ręcznik frote. Można również podgrzać włosy znajdujące się pod czepkiem tudzież reklamówką, suszarką do włosów.
Jeśli posiadając włosy porowate chcemy utrzymywać je w zdrowiu zrezygnujmy z mocnego rozjaśniania włosów, prostowania i innych agresywnych zabiegów.
Puszenie włosów a zniszczenie włosów
Włosy zdrowe o spójnym ułożeniu łuski są gładkie elastyczne i nie puszą się. Jednak poprzez silne rozjaśnianie, ciągłe prostowanie lub kręcenie włosów możemy doprowadzić do ich przesuszenia i zniszczenia osłonki włosów. Wtedy łuska przestanie być spójna a włos elastyczny. Stanie się suchy, porowaty i zacznie się puszyć. Jak w przypadkach powyżej należy nawilżać włosy i wykonywać dodatkowe zabiegi regeneracyjne by wyeliminować efekt puszenia się włosów. Puszenie i porowatość ustąpi trwale gdy włosy odrosną a zniszczeni pozbędziemy się poprzez strzyżenie.
Podsumowanie
- niezależnie od gatunku włosów musimy je stale nawilżać,
- sprzymierzeńcem w walce z puszeniem się włosów zawsze będą preparaty o lekko kwaśnym pH
- Stosujmy preparaty olejowe
- Starajmy się wykonywać wielogodzinne kompresy z olejów
- Nie rozjaśniajmy agresywnie włosów, nie prostujmy prostownicą i nie używajmy lokówki jeśli posiadamy włosy porowate lub zniszczone, A posiadając zdrowe włosy również unikajmy tych zabiegów a najlepiej zrezygnujmy z nich by nie pogorszyć stanu włosów.