piątek, 31 lipca 2015

Regeneracja włosów w salonie fryzjerskim - sauna oraz pielęgnica

Podstawą dobrej kondycji włosów jest ich właściwa, codzienna pielęgnacja. Podstawą jest stosowanie preparatów kondycjonujących i regenerujących w domu jednakże dostępne są też usługi regeneracyjne w salonach fryzjerskich. Czym różnią się zabiegi u profesjonalistów od tych wykonywanych na własną rękę i dlaczego warto z nich korzystać?

Stosowanie masek, odżywek i olejków w zaciszu domowym jest konieczne dla utrzymania zdrowych włosów. Odpowiednio dobrane preparaty i regularność ich używania daje znakomite efekty pielęgnacyjne. Kuracje domowe nie są niewystarczające w porównaniu do kuracji salonowych. Jednakże stosowanie odpowiedniego sprzętu fryzjerskiego - sauny lub pielęgnicy potęguje działanie preparatów pielęgnujących i ułatwia ich wnikanie do wnętrza włosa.

SAUNA na włosy pogłębia działanie preparatu do regeneracji ( maski czy ampułki ) poprzez parę wodną. Uchyla ona łuski włosa i rozpulchnia go przez co substancja może wnikać do głębi włosa nie tylko do jego osłonki. W temperaturze pokojowej preparaty wnikają w ubytki powstałe na łusce włosa ale nie głębiej. Zastosowanie sauny umożliwia nam wniknięcie do kory włosa. Regeneracja jest dogłębna i trwalsza - preparaty nie wypłukują się z włosa tak szybko jak w przypadku pielęgnacji domowej. Dodatkowo sama w sobie  para wodna poprawia nawilżenie poprzez regulowanie jego poziomu we włosie co zabezpiecza go przed nadmiernym wysuszaniem np. w przypadku częstych kąpieli słonecznych lub codziennym modelowaniu. Stosowanie regularne np. raz w miesiącu zapewnia nam utrzymanie zdrowia włosów ( oczywiście w założeniu że nie będziemy ich niszczyć chemicznie lub mechanicznie w tym czasie ). W przypadku włosów porowatych, zniszczonych zabiegami chemicznymi zaleca się stosowanie kuracji cyklicznie przez miesiąc raz w tygodniu i powtarzanie tego procesu co 3-4 miesiące. Oczywiście nie ma przeciwwskazań do częstszego stosowania sauny na włosy.


PIELĘGNICA fryzjerska jest urządzeniem podobnym do prostownicy do włosów jednakże nie ma z nią nic wspólnego.
Nie wytwarza temperatury i regenerację przeprowadza się "na zimno". Wytwarza ona promieniowanie podczerwone i ultradźwiękowe wibracje magnetyczne, które rozpraszają cząsteczki wody oraz preparatów pielęgnacyjnych, co zapewnia ich wnikanie do kory włosa. Dodatkowo zamyka pochewkę korzenia włosa co wzmacnia je i zapobiega ich wypadaniu oraz domyka łuskę włosa sprawiając że są lśniące i mniej puszące się. Promieniowanie podczerwone reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową zapewniając optymalny poziom nawilżenia oraz wzmacnia osłonkę włosa. Częstotliwość zabiegów taka jak w zabiegach z użyciem sauny.

Obie formy zabiegów regenerujących są korzystne dla włosów i skóry głowy i zapewniają optymalny poziom nawilżenia. Pielęgnica poprzez działanie podczerwieni ma szersze spektrum działania w porównaniu do działania sauny. Oczywiście wybór odpowiedniej kuracji jest indywidualny. Polecam więc wypróbowanie obu form w celu wybrania odpowiedniej lub stosowanie ich na przemian.
Pamiętajmy iż nawet jeśli korzystamy z zabiegów regenerujących w salonie fryzjerskim nie zwalnia to nas z odpowiedniej pielęgnacji w domu.

czwartek, 19 marca 2015

Pielęgnacja włosów a sportowy tryb życia

W związku z wszechobecną modą na zdrowy i aktywny tryb życia ( który swoją drogą bardzo pochwalam i cieszy mnie jego promowanie ), postanowiłam zamieścić post związany z tą tematyką w odniesieniu do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wiem, że wiedza klientek na ten temat jest coraz większa jednak moja codzienna praca nadal pokazuje iż wiele pań w dalszym ciągu popełnia sporo błędów, które skutkują chorobami skóry głowy.


Znalezione obrazy dla zapytania Włosy w ręczniku1. Mycie włosów po treningu
Podczas wysiłku fizycznego nasz organizm wydziela więcej potu również na skórze głowy. Nawet jeśli myłyśmy włosy przed treningiem i mamy wrażenie, że fryzura jest świeża i nie ma potrzeby jej odświeżać powinnyśmy to zrobić. Pot zawiera mocznik, który zmiękcza naskórek. Na skórze głowy jest to proces niekorzystny ( w przeciwieństwie np do pięt czy dłoni ), ponieważ zmiękczanie naskórka skóry głowy prowadzi do nadmiernego złuszczania naskórka, czyli łupieżu. Dodatkowo amoniak zawarty w pocie może drażnić skórę głowy. Podrażniona skóra produkuje więcej łoju w celu ochrony, co skutkuje mocniejszym przetłuszczaniem się włosów i skóry głowy.
 Nie mycie włosów po treningu może więc doprowadzić do powstania łupieżu tłustego, podrażnień skóry głowy, nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. Przypomnę iż te schorzenia powodują również osłabienie i wypadanie włosów.

2. Mycie włosów po basenie
Konieczne jest umycie głowy po wizycie na pływalni. Chlor zawarty w wodzie przesusza i podrażnia skórę głowy oraz wysusza włosy. Może prowadzić do powstania łupieżu suchego.Zasadowe pH powoduje pęcznienie włosów i rozchylenie łusek włosów i jeśli bez umycia szamponem i zastosowania odzywki wysuszymy włosy po basenie doprowadzi to do mocnego ich uwrażliwienia a nawet przy częstszych takich praktykach do ich łamania się i rozdwajania. Dodatkowo zasadowe pH chloru powoduje szybsze wypłukiwanie się koloru z włosów farbowanych. Polecam wybierać pływalnie stosujące niewielką ilość chloru i używać mocno przyległych, niemateriałowych czepków.

3. Stosujmy preparaty zabezpieczające
Jeśli często wiążemy włosy w tzw cebulę, czy to przy treningu czy nie, pamiętajmy że gumka do włosów powoduje niszczenie łusek włosowych i łamanie się końcówek włosów. Jeśli i tak związujemy włosy zaaplikujmy na nie dowolny olejek zabezpieczający ( np. arganowy, kokosowy, oliwę z oliwek, słonecznikowy, lniany ), który ochroni włosy przed uszkodzeniami i dodatkowo będzie je nawilżał.

4. Wiążmy jak najluźniej
Nie zawsze jest to możliwe jednak starajmy się jak najluźniej wiązać gumką włosy tak by nie "wrzynała" się  w nie i nie powodowała ich łamania. Najgorzej "męczącym włosy" jest "koński ogon", który powoduje największe  wycieranie i łamanie włosów w miejscu gumki. Z dwojga złego wybierajmy "cebulkę".  Najlepszym rozwiązaniem na trening delikatnym dla włosów będzie warkocz. Stosujmy szerokie gumki do włosów, najlepiej upinajmy włosy klamrami lub wsuwkami.

Znalezione obrazy dla zapytania fryzura sportowa
Znalezione obrazy dla zapytania fryzura sportowa









 5. Preparaty do pielęgnacji
Jeśli często trenujemy nie używajmy szamponów regenerujących ponieważ substancje dodawane do nich ( najczęściej silikony ) będą obciążały skórę głowy i włosy. Stosujmy szampony delikatnie, nawilżające, najlepiej o kwaśnym pH. Jak wspomniałam wyżej stosujmy oleje zabezpieczające. Nie muszą być drogiej, znanej firmy. Mnóstwo olei znajdziecie w sklepach internetowych z półproduktami za kilka złotych.



Osobiście polecam sprawdzone przeze mnie szampony:

Znalezione obrazy dla zapytania insight szamponSzampony marki INSIGHT dostępne w niektórych hurtowniach fryzjerskich, internecie oraz Douglasie. Delikatne, naturalne z dużą ilością składników odżywczych, ale nie obciążające. Bez silnych detergentów myjących. Naprawdę godne polecenia.








Szampony marki artego z serii "magical colore", "aqua plus" . Wyrównujące pH, nawilżające bez obciążania, pielęgnacyjne. Szczególnej uwadze polecam nową serię marki artego "rain dance" bez parabenów, SLS i SLES


Znalezione obrazy dla zapytania artego rain dance
Polecam również odżywki do włosów z tych serii kosmetyków. Nawilżające i wygładzające włosy bez silikonów.


Maxima Acid terapy - specjalna seria zakwaszająca skórę głowy i włosy. Polecam do codziennego użytku dla każdego. Wyrównanie pH skóry głowy i włosów to podstawa ich pielęgnacji.